چهارشنبه30 آبان 1397                         خانه تماس با ما بایگانی  
 
بازدید: 175 تن
 

یادداشت 1204 « آقای هالو »


دكتر هوشنگ طالع
یادداشت 1204
« آقای هالو »
دیشب در اخبار شبانگاهی سیمای جمهوری اسلامی ، بیننده و شنونده‌ی پیروزی‌های به دست آمده در نشست تجزیه‌ی دریای مازندران در قزاقستان از زبان حسن روحانی رییس جمهور اسلامی بودم .
بی‌اختیار به یاد یکی از شاهکارهای سینمای ایران به نام « آقای هالو » افتادم . با خود اندیشیدم که آقای حسن روحانی به عنوان رییس شورای امنیت ملی و رییس جمهور اسلامی ، با پیشینه‌ی بسیار در دستگاه‌های امنیتی کشور  ، به راستی مسایل را نمی‌داند یا این که مانند « آقای هالو » ، خود را به نادانی زده است ؟!
ایشان دانسته و به سبک آقای هالو که با دانش کامل ، با اصرار درپی جاری شدن صیغه عقد با « آن زن » بود ؛ دریای مازندران ( دریای ایران و شوروی ) را مانند ویتنام و کره ، به دوبخش شمالی و جنوبی تقسم می‌کند و بدین سان گام اساسی در راستای پایمال کردن حقوق تاریخی ملت ایران در این دریا را بر می‌دارد ومی گوید :
« بر سر بخشی از مسایل، کشورهای شمالی دریا توانستند با هم توافق کنند .
 روسیه که روزی بخش اعظم [ آیا بالسویه مفهومش « بخش اعظم است ؟! ] دریای خزر [ مازندران ] را متعلق به خود می دانست ، امروز به سهم ۱۷ درصدی از این دریا اکتفا کرده است.
بر سر تقسیم قسمت شمالی دریا و زیربستر آن کشورهای روسیه، قزاقستان و آذربایجان با هم توافق کردند و سهم روسیه ۱۷ درصد از مجموع دریا شد. 
در قسمت جنوب دریا، بین ترکمنستان، ایران و آذربایجان هنوز مسایلی وجود دارد
با آذربایجان توافقات خوبی داشتیم که در حال اجرا شدن هستند، اما هنوز بخشی از این مسایل حل نشده است
در اجلاس اخیر خزر[ مازندران ]، یکی دو مسأله بسیار مهمی که مایه نگرانی ایران و خیلی از کشورهای دیگر بود نیز حل و فصل شد که مهم‌ترین آنها مسأله امنیت در دریای خزر بود » .
ایشان از دو پیروزی نام بردند : یکم این که حق کشتی‌رانی در سرتاسر دریای مازندران را به دست آورده‌اند و دوم این که جلوی نفوذ ناتو و اسرائیل را با قراردادهای امنیتی پنج کشور کرانه‌ی دریای مازندران ، سد کرده اند .
گرچه تکرار مکررات است ؛ اما باید گفته شود که بر پایه‌ی دو قرارداد معتبر 1921 و 1940 میان دولت شاهنشاهی ایران و اتحاد جماهیر شوروی ، ایران حق کشتی‌‌رانی در سرتاسر دریای مازندران داشته است و دارد .
15 واحد سیاسی از تجزیه‌ی شوروی پیشین از جمله 4 واحد سیاسی کرانه‌ی دریای مازندران ، در نشست‌های مینسک و آلماتی ، اعلام نمودند که به عنوان میراث‌خواران اتحادشوری همه‌ی تعهدات و قراردادهای اتحاد مزبور را محترم دانسته و به آن پایبند هستند که این تعهدها به ثبت سازملل متحد نیز رسیده است . از مهم‌ترین قراردادها و تعهدات شوروی پیشین دو قرارداد 1921 ( دوستی ) و 1940( دریانوردی و بازرگانی ) می‌باشند.
دو دیگر این که سکوت جمهوری اسلامی در برابر تقسیم دریای مازندران به دو بخش شمالی و جنوبی ، مغایر با مفاد دو قرارداد 1921 و 1940 می‌باشد و سهم‌ایران و شوروی ( و پس از فروپاشی اتحاد شوروی ، میراث خواران شوروی ) در دریای مازندران ، مشاع می‌باشد ؟!
دولت جمهوری اسلامی با سکوت برابر تجزیه‌ی دریای مازندران ، به حقوق تاریخی ایران در این دریا خیانت کرده است و موجبات برنامه ای را فراهم کرده‌است تا پوتین رییس‌جمهور روسیه خواهان لغو دو قرارداد معتبر 1921 و 1940 و جانشینی آن با قرارداد تازه گردد که آقای روحانی می‌گویند 30 در صد آن انجام شده است و 70 در صد آن مانده است ؛ در حالی که میراث‌خواران شوروی پیشین که جشن و سرور برپا کرده اند ، می‌گویند 70 درصد کار انجام شده است و تنها 30 درصد آن باقی مانده است ؟!
از سوی دیگر ، اگر پس از معلوم شدن سهم جمهوری آذربایجان ( نام جعلی ) ، این جمهوری پایگاه نظامی به ناتو داد ، چه کاری از دست جمهوری اسلامی ساخته است ؟! ارزش قراردادهای بین‌المللی حتا به اندازه‌ی بهای کاغذی نیست که بر روی آن نوشته شده اند . صدام حسین با پاره‌کردن قرارداد الجزایر در مجلس آن کشور ، ایران را مورد یورش نظامی قرار داد و ترامپ با پاره‌کردن قرارداد برجام ، سخت ترین تحریم‌ها را به ملت و مردم ایران تحمیل کرد . چرا جمهوری آذربایجان ( با نام جعلی ) نمی تواند قرارداد را پاره کند و به ناتو و اسرائیل پایگاه بدهد ؟! 
به هر حال با وجودی که آقای « هالو » به ماهیت « بانو » پی برده بود و می‌داند که کیست و چه‌کاره‌است و در کجا زندگی می‌کند و چگونه امرارمعاش می‌نماید ؛ اما پافشاری می‌کرد که صیغه‌عقد با او را جاری سازند ؟!
آقای روحانی و رییسان آقای روحانی : گذشت از حق برابر ( بالسویه ) ایران ( یا به‌ اصطلاح امروز ( 50 ـ 50 یا 50 درصد ) با اتحاد شوروی ، خیانت به منافع ملی ایران و در حکم تجزیه‌ی ایران است . از یاد نبریم که پهنه‌ی دریای مازندران بیش از 400 هزار کیلومترمربع و برابر با یک چهارم پهنه‌ی ایران کنونی است .
پنج‌شنبه 25 امرداد 1397 ـ هوشنگ طالع
فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروهبندی :
 

 
  پربازدیدترین ها:
 
توانمندی زبان فارسی در برابر زبان تازی ( عربی )

بحرين

واژگان فارسي را به‌كار گيريم

در شهر سوخته يافت شد: خط‌كش 5 هزار ساله با دقت نيم ميلي‌متر

شمار فارسي زبانان در سرزمين‌هاي خوارزم و فرارود


 
 
خانه| بایگانی | تماس با ما